Muzium Negara

A Nemzeti Múzeum. Ha külföldön vagyok, fővárosban, mindig meglátogatom a régészeti és a nemzeti múzeumokat, sokat elárul egy országról, hogyan kezeli a saját múltját. Itt Kuala Lumpurban a Nemzeti Múzeum egyben régészeti, de főleg történeti múzeum. Szeptembertől ez lesz a második otthonom, most még mint látogató néztem körül.
Az épület tradicionális maláj palota, keveredve modern elemekkel, 1963-ban építették a II. világháborúban lerombolt Selangor Múzeum helyére. A homlokzaton mozaik mutatja be az ország történetét. Eléggé központban van, egy nagy park mellett, most három metrómegállóra, de ha a helyünkre költözünk (már csak egy hét!), akkor csak egy megállónyira lesz.
Az első terem őskor, íme néhány látnivaló:

Dong Son bronzdob töredékei: a térség vaskori népességének emléke, nem csak doboltak vele, a temetkezésekben is szerepe volt.

A peraki ember:Perak államban találták a 11.000 éves csontvázat, ez a legrégibb emberi csontváz Malaysiában.
A második terem egy kis maláj történelem:

A Setuli Palota kapuja: Setul is egy állam, a szultáni palota a 120 éves tikfa kapuja.

Egy királyi hajó sárkánydísze.

Avalokitesvara szobra: A buddhizmus egyik istene.

Wayang Kulit: Bivalybőrből készültek, hagyományos indonéz árny-bábjáték figura.
Harmadik terem: gyarmati történelem

Flor de la Mar: A tenger virága, korának híres és hatalmas hajóját Lisszabonban építették, a portugál karak 1511-ben süllyedt el, tele kincsekkel Szumátra partjainál.

Ezek az ón állatfigurák voltak az első ismert fizetőeszközök a félszigeten, a 15. században, van még krokodil, teknős, elefánt.

Negyedik terem: Malajzia ma. Ezt nem tudom hogy gondolták, politikusok fényképei voltak meg plüssfigurák amiket nyertek nemzetközi rendezvényeken. Volt ott még egy "első maláj az űrben" display, a kivágott fejű űrruha-kartonbábu mögé beállhat a turista fényképezkedni.:)
Kraft Kompleks

Egy kézműves művészkolónia a város közepén, ahol a fafaragók, batikosok, festők dolgoznak saját műhelyeikben, a látogató elbeszélgethet, bekapcsolódhat a munkába. A legjobb, hogy nem akarnak rábeszélni a vásárlásra. A fafaragó bácsika csak baglyokat és orrokat faragott, mindet egyféleképpen a rá jellemző módon. Majd viszünk haza egyet. Festőkből van a legtöbb, voltak naiv festők, meg sok a tematikus: cicafestők, zöldségfestők, mind nagyon barátságos emberek. Az egész egy tradicionális maláj falunak van felépítve.
Taman Rama Rama
Vagyis Pillangó Park, Unangával látogattunk el ide egyik délután.
A park egy többszintes udvar tele növényekkel, tavakkal, csobogókkal, pihenőkkel és persze mindenfelé lepkékkel. Hogy miért nem repülnek el? Mert az egész egy hálóval van lefedve, amely a toldások foltozások alapján sok szökési próbálkozást látott. A mikroklíma extrém párás és meleg a növényzet miatt, ez a leginkább megfelelő a kis szervezetüknek. A lepkék élettartama nagyon rövid, bő egy hónap, periódusuk folyamatos, ezért mindenféle állapotában megfigyelhetőek: hernyó, kikelt felnőtt és öreg példány. Néhány jobban sikerült kép, a legtöbb elmosódott (a fényképezőgép profi, csak én nem tudom még kezelni):

Cethosia Hypsea, avagy a “Maláj Fátyolka” gyönyörű narancs, vörös és fekete színű szárnyainak fűrészfogszerű pereme mintha egy művész élénk fantáziájából szállt volna ki. Lehet, hogy tényleg a természet utánozza a művészetet? Leggyakoribb Malajziában és Szingapúrban, szárnyfesztávolsága elérheti a 8 cm-et (és ez kicsinek számít!) A hím és a nőstény különbözik: ez egy hím, mert az alapszíne vörös, nem fekete. A pillangófiúk egyébként sokkal energikusabban repülnek, mint a lányok. Csak természetes erdőségekben található meg, mert a gazdanövénye, ami nem más mint a Szingapúri Adénia (Adenia macrophylla), csak Szingapúrban és Johor erdeiben honos. Ez azért fontos, mert ennek a növénynek a fiatal leveleinek a fonákjára vagy indáira hajlandó csak lerakni a tojásait. 6 napba telik a tojásból kikelni a hernyónak, miután kirágja magát belőle és teljesen felfalja. Aztán 14-15 nap alatt megnő és lárvaként függőlegesen csüng egy ágról 8-9 napig, amikor elkészül a felnőtt lepke. Teljes átalakulás, ugye? Ezután az élete mindössze 7-12 napig tart.

Papilio Helenus, vagyis a "Vörös Heléna", ökozónája India déli része és Délkelet-Ázsia, szárnyfesztávolsága 10-12 cm. Szegény 5000 láb magasságban is jól érzi magát, ezért sok közülük fent a háló tetején pihent. Azért vörös a neve, mert nyitott állapotban hátsó pár szárnyain vörös félholdak láthatók.

Parthenos Sylvia a Tarkalepkék családjába tartozik, Maláj Kék Clippernek (Ollózó) is hívják, mert nagyon gyorsan csapkod szárnyaival. Színe térségenként változik: Malajziában kék, Indiában zöld, Fülöp-szigeteken barna.

Tirumala Limniace vagyis a "Kék Tigris". Az Indiában őshonos pillangó nagyon lassan, könnyedén száll. Egy orrfacsaróan büdös ausztrál gyerek állt az egyik teraszon, de nem viccelek, méterekről bűzlött az izzadtságtól. És láss csodát, a kis lények imádták, körbedongták, rászálltak! Ugyanis ez a faj nagy mocsárrajongó, szeret dagonyázni, vizenyős, rothadó talajok felett tápanyagot gyűjteni, és ezért az izzadság (sőt a könnyek és a vér is) nagyon vonzó terület nekik.

Trogonoptera brookiana Raja Brooke's Birdwing. Sir James Brooke, Sarawak első fehér rádzsájáról kapta a nevét. (Kis kitérő: Sarawak Borneó szigetén Malajzia egyik állama. Összesen tizenhárom államból kilencnek van örökletes szultánja és négynek kormányzója. A szultánok közül választják meg négy évente az államfőt, vagyis a királyt, de a kormányzás a parlament és a mniszterelnök kezében van).
Szóval Malaysia nemzeti pillangója. Nemzeti pillangó, ilyen is van, gazdag ország:)A nőstényben több a fehér és kék.

Csak néhányat mutattam be, de ennél jóval többet tudtunk megfigyelni. A shopban üvegfalon keresztül az összes faj látható kiterítve.

Egyébként a belvárosban is vannak hatalmas példányok, csak azok nem pillangók, hanem közönséges molylepkék, mégis sokkal méretesebbek és díszesebbek, mint az otthoniak. A nevük Lyssa zampa vagyis laoszi barna lepke, 16 cm-esre is megnőhet és júniustól augusztusig ellepik a várost. Félelmetes, igazi házörző, az egyik az ablakunkon tanyázott két napig.
Amikor kijöttünk, megkérdeztem újdonsült barátnőmet:
- Na hogy tetszett?
- Imádnivaló, csak azt sajnálom, hogy korábban nem tudtam róla. Jó lett volna elhozni az idelátogató rokonokat is (ő Sri lankai egyébként).
Szegény rokonok, plázalexikonként tértek haza. :)
Pasar Seni

A Városi Piac. 1888 óta itt tartották a zöldség és állatpiacokat. Az art deco épület 1936-ban nyitott meg, továbbra is mezőgazdasági piacként, majd a 70-es években a Maláj Örökségvédelmi hivatal felújítatta (csoda, általában mindent lebontanak) és kulturális-kézműves központtá alakította. Kb. mint a Fővám téri piac, csak sokkal színesebb. Igazi keleti bazár. Külön kínai utcák, maláj utcák, indiai utcák vannak benne. Alkudni kötelező!

Volt itt tradicionális kopi tiam (kávézó) a teát és kávét a kínaiak ilyen csészében adják, hozzá vajas-kayas piritós. A kaya kókusztejből és kacsatojásból kikevert, cukorral és pandanussal (ez egy pálmaféle, otthon szobanövény) ízesítik. Barnás trutyi, összességében olyan, mint a mézes-vajas piritós.
Csak dugiban sikerült fotózni, nem nagyon engedték, annyira féltik az áruikat. Nagy hagyománya van itt a Pasar Malamnak (éjszakai piac) is, arról majd legközelebb...
Nagyon érdekes amit írsz és szinte ott érzi az ember magát. Remélem majd néhányat mi is megnézhetünk
VálaszTörlésPuszi: Gyöngyi
ez fantasztikus, köszönöm szépen a tárlatvezetést:)
VálaszTörlésRégészkém! A lepkékről írsz a legtöbbet...
VálaszTörlésAkkor lehet, hogy lepkész vagyok:) még alakulok...
VálaszTörlésAvalokitesvara nem lehetett isten, mert a buddhizmus nem az istenről, hanem az emberről szól.
VálaszTörlésamúgy csatlakozom a többiekhez, nagyon jó, igazi úti a blog, sok infóval.
ha lehet rendelni, írhatnál arról is, hogy milyenek a benyomásaid az ottani emberekről, megfűszerezve pár képpel a miniszoknyás kínai és a burkás csajokról, kakasviadal akkor gondolom nincs, de azok a népek szeretnek fogadni, ilyen helyekről, a taxisokról, az indiai-kínai-maláj-táj-akármilyen kavalkádról, a szokásaikról, ilyesmi.
Liszik
Szia Peti!
VálaszTörlésOkés, írok ilyesmikről is! Jobb is megrendelésre dolgozni, mert legalább tudom mire vagytok kiváncsiak...Embereket fotózni csak titokban tudok, mert nem nagyon szeretik...meg lehet, hogy nem is lenne olyan nagy szám. Vagy csak az én szemem szokta meg, nem különböznek annyira. Fogadások? hmm erről még nem tudok, de tervezünk elmenni egy lovaspóló meccsre, az itt nagyon menő.