
Az önkéntes jelentkezők két órás buszúttól kellően elálmosodva az erdő szélén ébrednek fel, ahonnan negyven fokban gumicsizmában és viseltes ruhában felvértezve indulnak gyalogos túra keretében a partra. A mocsárhoz érve csapatvezetőnk néhány instrukciót közölt az agyagos talajban való helyváltoztatásról. Minden egyes lépésnél húsz centire süllyed egy felnőtt ember a talajba. Egy helyben állva ez másodpercenként két centivel növekszik, azonban kétszer ugyanoda lépve az iszap már felmelegszik és felhígul, ezért a mélység ezzel arányosan növekszik. Kellően elmerülve vákumhatás keletkezik a csizmatalp alatt, amely megnehezíti a haladást, hacsak nem az egész mocsárt is emeljük a lábunkkal együtt. Mivel ez senkinek sem sikerült, az egyetlen megoldás a lábfej elfordítása. Sokan erre a fizikai törvényre nem jöttek rá, emiatt számos csizma merült peremig a mocsárba, a gazdájuk pedig az iszapba, szaporítva a mezítlábas önjelölt természetvédők számát.


Az ültetés, mint minden erdőtelepítésnél, itt is facsemeték talajba helyezésével indult. Az iszapba egy fatuskóval fúrt kellően mély lyukba belehelyezzük az agyaglabdával életben tartott facsemetét. A süllyedést elkerülve lábainkat eközben folyamatosan mozgásban kell tartani. A facsemetét mellé szúrt karóhoz madzaggal ráerősítjük és voilá! Az öntözéstől természetesen ez esetben el lehet tekinteni.

Ez a folyamat, tehát egyetlen fa elültetése a nehezítő tényezők miatt két embernek tíz percig tartott. Ültetés közben rengeteg kúszóhalat és kisebb-nagyobb rákfélét figyelhettünk meg, akik láthatóan kiválóan érzik magukat környezetükben. A mangrove egy olyan trópusi fa, amely tengerparti vizenyős területeken, sósvízi mocsarakban nő. A tengerparti mocsarak azért különlegesek, mert a folyóvizek édesvize keveredik a tengervízzel, olyan mikroklímát és félsós vízi élőhelyet kialakítva, amelyet csak bizonyos rákok, osztrigák és szárazföldi halfajok tudnak elviselniA fa gyökerei léggyökerek, a talaj felett lebegnek, a gyökérzet apró mellékágaival csatlakozva az iszapos agyaghoz. Érdekes, hogy Délkelet-Ázsiában az utóbbi évtizedek építkezései miatt kivágott erdők után maradt turistaparadicsomokban, a fehér homokos tengerpartokon okozott legnagyobb kárt a tsunami. Nem csoda, hogy természetes állapotban az itteni tengerpartok háromnegyede mangroveerdő volt, a szökőárok elleni legkiválóbb védelem. A part mentén növő fák ugyanis erős talajfogó és szűrő hatásuk miatt megtörik a hullámokat, erős kapaszkodó gyökerei segítik megelőzni a talajeróziót.

Az agyagtól tíz kilóssá nehezedett csizmáinkban hagytuk el a mocsarat. Gondterhelten pillantottam vissza. Össze-vissza, szakszerűtlenül elültetett félméteres girbe-gurba karók látványa fogadott. Nem vagyok nagy kertész, de elnézve ezeket a gyakran csak néhány arasznyi távolságra ültetett ágakat nagyon nehéz elhinni, hogy tíz év múlva erdő lesz belőle. Nem csodálkoznék, ha a négyszázból csak húsz élné túl.
nahát, én a mangrovet mindig Rejtő kitalációjának hittem, mint Jávát meg Szumátrát :D ;) Ez tök izgi lehetett, azért hányan mondhatják el magukról, hogy mangroveerdőt telepítettek? :D:D
VálaszTörlésúúú, és látod, csináltam végre google-accountot! :)
VálaszTörlés:D még ilyet!
VálaszTörlésAz, hogy nem hitted el, hogy van mangrove, olyan, mint hogy Wagner úr sem hitte el, hogy létezik annyi pénz, hogy 100 dollár. :D
VálaszTörlésAmúgy arról a szóról, hogy mangrove, nekem is Rejtő jut eszembe, a klubbk Rangoon külvárosában.
VálaszTörlés